Hej dzieci, jeśli chcecie …

Hej dzieci! Jeśli chcecie….

Znajdujący się za górami, gdzieś w odległej krainie, magiczny las a w nim, niewielka wioska malutkich niebieskich stworzonek. Są nimi smerfy. Żyją w szanującej się wzajemnie grupie. Spędzają czas na wspólnych pracach a także zabawie. Ich przywódcą jest słynny Pappa Smerf. Wyróżnia się on kolorem swojej czapki, wszystkie smerfy mają białe czapki a Pappa Smerf czerwoną. Jest on najstarszy dlatego uznawany jest za najmądrzejszego, w sytuacjach zagrożenia a także pozostałych kłopotów Pappa Smerf służy radą i wskazuje kierunek działania.

Grupa smerfów

Wioska smerfów składa się przede wszystkim z chłopców. Jedynymi dziewczynami w wiosce są Smerfetka a także Sasetka. Sympatyczne stworzenia uzyskują nazwy od ich cech charakteru tak więc do tych, które można uznać za bardziej popularne zaliczamy: Osiłka, Śpiocha, Ważniak, Łasuch, Maruda a także Ciamajda. Liczna grupa smerfów sprawia, że wybór ulubionej postaci z bajki jest urozmaicony.

Magiczny las

W magicznym lesie zamieszkuje wiele innych stworzeń. Przede wszystkim czarnoksiężnik, który wierzy, że gdy tylko uda mu się złapać smerfy będzie mógł przygotować magiczny wywar. Nazywa się on Gargamel, w jego przygodach zawsze towarzyszy mu jego kot Klakier.

Seria przygód

Smerfy to cała seria przygód niebieskich stworków. Są to książki, w których znajdziemy wiele historii w pełni ilustrowanych co zachęca również najmłodszych. Smerfy to uwielbiane przez dzieci pełne humoru opowieści. Kierowane są do najmłodszych odbiorców. Każda historia jest pełna magii i humoru.

Dorośli – dzieciom

Cały cykl książek, jest doskonałym wyborem rodziców, którzy chcą wspólnie ze swoimi pociechami czytać choćby na dobranoc. Dla najmłodszych do snu. Łatwy, prosty język sprawi, że książki doskonale nadają się również do nauki czytania a także jego doskonalenia.

Magia

Podaruj swojemu dziecku odrobinę magii. Smerfy to bajka ponadczasowa. W smerfach pojawia się wiele, fantastycznych zwrotów. Każdy kto choć raz miał styczność z tymi smerfnymi stworzeniami na pewno zapamiętał słynne: ”O czym tak smerfujecie?” albo ”O wielkie nieba!”.

Seria książek, niewiele różni się od animowanej wersji wyświetlanej w telewizji. Te same postacie i jeszcze większa zabawa. Doskonała porcja rozrywki dla całej rodziny.

Morał

Bajka pokazuje, walkę dobra i zła. Uczy podstawowych wartości moralnych jakimi jest przyjaźń a także rodzina.  Ukazuje również radość jaką można uzyskać poprzez wzajemny szacunek. A także wielokrotnie pokazuje konsekwencje jakie mogą nastąpić poprzez nieposłuszeństwo. Jest to doskonała pozycja literacka dla dziecka w każdym wieku.

 

Dziecięca frajda

Powrót do przeszłości

Rodzice często okazują klasyczny brak zrozumienia dla prawdziwych pragnień swoich dzieci. Staje się tak szczególnie, gdy pod uwagę brana jest rozrywka. Popularnym, ale też niezwykle przykrym faktem jest to, że coraz więcej najmłodszych preferuje siedzący styl życia, w którym przeważają rozrywki oscylujące dookoła urządzeń elektronicznych. Rewelacje takie jak komputer czy telewizor niesamowicie skutecznie absorbują i pochłaniają uwagę tych najbardziej na to narażonych. W takim wypadku reakcja często jest błędne, gdyż troskliwy ojciec bądź matka, zamiast pokazać ciekawe alternatywy, zaczyna wydawać rozkazy i nakazy. Takie postępowanie najczęściej zyskuje odwrotny efekt i jeszcze bardziej sprawia, że dziecko kieruje swą uwagę ku wirtualnej rzeczywistości. Jak się okazuje odpowiedź na problemy, może być prostsza niżby się oczekiwało. Z ratunkiem nadejść mogą stare i dobre kolorowanki, które bawiły już poprzednie pokolenia.

Tylko tyle i aż tyle

Wielu podniesie ze zdumienia brew, gdy usłyszy to hasło. W końcu zwykłe mazanie kredkami nie jest w stanie wygrać z nowinkami technologicznymi, które pochłaniają lwią część uwagi. Jeśli pod uwagę weźmie się jednak wszelkie zalety tych niewielkich książeczek, to dojść można do wniosku, że sprawa ta wcale nie jest tak prosta, jakby mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Pośród zalet tego niepozornego hobby bowiem wyszukać można takie jak:

– rozwój kreatywności

– świetna zabawa

– uspokojenie, niejednokrotnie rozchwianych i nagłych, emocji

Wszystkie te zalety mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój naszych pociech. Z pewnością zaś gwarantują rozrywkę, która spędzona zostanie nie przed szklanym ekranem niszczącym oczy, a w pokojowym środowisku pełnym kolorów i niezliczonych barw. A samo to może zagwarantować już wiele. Wszystkie kolorowanki przecież są nimi wypełnione, a naukowcy i socjologowie od dawien dawna wykazują pozytywny wpływ występowania barw na psychikę dziecięcą. Wszystko to zaś gwarantuje nam niewielka książka pełna konturów oraz kilka najzwyklejszych kredek. Koszt, jak i czas zdobycia, jest nieproporcjonalnie mały. Warto więc zainwestować te drobne nakłady finansowe w sprezentowanie swojemu synowi, bądź swojej córce, zestawu, który może okazać się tak pomocny. Co więcej, kolorowanki właśnie są takie idealną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu, także dla dorosłych. Nierzadko i oni potrzebować mogą relaksacyjnego hobby, które pozwoli im chociaż na trochę oderwać się od zawodowego stresu. Ten skromny przedmiot służyć może więc całej rodzinie, od tych najmłodszych aż po statecznych seniorów rodu.

Chłopiec, który przeżył

Historia zawarta w siedmiu tomach serii, której autorką jest J. K. Rowling opowiada o przygodach nastoletniego chłopca – Harry’ego Pottera. Chłopiec mieszka u cioci i wujka – swoich jedynych krewnych, którzy traktują go jak powietrze, gdyż byli zobowiązani zająć się nim po tragicznej śmierci jego rodziców. Odkąd Harry był mały, przydarzały mu się sytuacje, na które nie było logicznego wyjaśnienia. Lily i James Potter, czyli jego rodzice, pochodzili z rodziny czarodziejów, lecz Harry nie miał o tym pojęcia, aż do swoich 11 urodzin. W owy dzień Hagrid – strażnik kluczy i gajowy w Hogwarcie – wyjawia mu całą prawdę. Dopiero wtedy życie chłopca nabiera sensu. Po 10 latach dowiaduje się o tym, co wydarzyło się w noc śmierci rodziców i odkrywa znaczenie tajemniczej blizny na czole w kształcie błyskawicy. Okazuje się, że jest znany w świecie czarodziejów jako „chłopiec, który przeżył”. Czarnoksiężnik, który zamordował jego rodziców, próbował zabić i jego, lecz nie potrafił. Po tej tajemniczej nocy zniknął po nim ślad. A na imię mu było Voldemort.

Hogwart – Szkoła Magii i Czarodziejstwa

Harry Potter, jak to prawowity czarodziej, zostaje przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Akcja utworu rozgrywa się w większości na terenie szkoły, gdzie bohatera spotyka najwięcej przygód. Poznaje tam swoich najlepszych przyjaciół – Rona i Hermionę, którzy w każdej chwili są gotowi oddać za niego życie. Podczas, gdy nasi główni bohaterowie uczą się nowych zaklęć czy eliksirów, w zamku dzieją się tajemnicze rzeczy. Harry’ego wraz z przyjaciółmi każdego roku czekają nowe wyzwania i trudności. Co najważniejsze, wszystko jest powiązane z Voldemortem, który za wszelką cenę chce odzyskać władzę.

Przyjaźń i miłość – najważniejsze wartości

We wszystkich siedmiu tomach J. K. Rowling pokazała jak ważne jest stanie w obronie przyjaciół, oddanie, poświęcenie. Harry, który wychował się bez miłości rodzicielskiej, otrzymał ją od swego ojca chrzestnego – Syriusza, który był dla niego wzorem, ojcem, którego mu tak brakowało. Zawsze stawiał na pierwszym miejscu bezpieczeństwo innych, był skromny, nie potrzebował wiele. Mimo tego na jego drodze pojawiali się nieprzyjaciele, którzy za wszelką cenę chcieli się go pozbyć. Kierował nimi Voldemort, który wiedział, że najsilniejszą bronią Harry’ego jest miłość i przyjaźń, dlatego chciał go zniszczyć.

Seria książek o Harrym Potterze nie jest czymś zwyczajnym. Sposób, w jaki został ukazany świat jest wyjątkowy, pozwala na chwilę zapomnieć o prawdziwym życiu i cieszyć się magią. Autorka zapewnia czytelnikom również dużą dawkę humoru, który odpowiada zarówno młodszym, jak i starszym. Pierwszą książką, po jaką sięgnęłam był właśnie Harry Potter, co w pewnym stopniu mnie ukształtowało, dlatego polecam każdemu podróż do tego świata.